Noha a petesejtek száma csökken a perimenopauza idején, a terhesség bekövetkezhet. Mindaddig biztosan, amíg 12 egymást követő hónapon át nem történik meg a menstruáció. Több negyvenes-ötvenes házaspárnál pártanácsadáson felmerült már a kérdés, mivel védekezzenek a nem kívánt terhességgel szemben? A menopauza előtt álló nőknél ráadásul rendszertelenebb a menstruáció, hónapok maradhatnak ki, az ovuláció is ennek megfelelően változik. Emiatt nehezen lehet nyomon követni, mikor termékenyebb a nő és mikor nem. A fogamzásgátlás éppen ezért fontossá válhat ebben az időszakban, akkor is, ha korábban nem volt erre szükség.
„48 éves voltam, amikor váratlanul teherbe estem. Nagyon örültünk a babának, vártuk, és egy ideig minden jól alakult. Sajnos elveszítettük, 6 hónapos terhesen éreztem, hogy valami nagy baj van, az orvosok véleménye hidegzuhanyként ért: meg kellet szülnöm. Elindították a szülést, és nemcsak a fizikai de a lelki fájdalmam is leírhatatlan, halva született.” – mondta a Janka (ál)nevű 53 éves nő, aki a pártanácsadáson többek közt azt is tudni akarta, hogyan védekezzen, mert nem szeretné ezt többet átélni.
A lelki trauma, amit a baba elvesztése okozott, érthetően megviselte a házaspár mindkét tagját, jóideig hatással volt a kettejük közti intim kapcsolatra is. Egyikük sem gondolta volna, hogy a nő 48 évesen még teherbe eshet, már rendszertelenül menstruált, erős vérzéssel, és hőhullámokat is tapasztalt.
A termékeny évekből kifelé tartó női test felkészül a változó korra, és ennek több szakasza is van. Mielőtt a tényleges menopauza bekövetkezik, tehát megtörténik az utolsó menstruáció, évekkel azelőtt elkezdődik a hormonális változás a testben. Ezt az időszakot nevezzük perimenopauzának. Premenopauzának pedig azt az 1-2 évet nevezik a nőgyógyászok, ami megelőző a tényleges menopauzát, ekkor már az ovuláció megszűnhet, a sárgatesthormon nem működik a testben. A menstruációs vérzés pontatlanná válik, az addigi 28 napos ciklus rövidül 25-26 napra, erősebbek lehetnek a vérzések.
A változókorban is szükséges lehet a fogamzásgátlás:
– alacsony dózisú kombinált fogamzásgátló tablettákkal,
– spirállal (IUD),
– nem hormonális fogamzásgátló eszközökkel (spermicid tartalmú szivacs, óvszer) megelőzhető a nem várt terhesség.
A hormonokat tartalmazó gyógyszerekkel érdemes vigyázni, a változókort megelőző években az ösztrogénhormon több a szervezetben, a progeszteron pedig kevés. A magasabb ösztrogénhormonszint elősegíti a rák kialakulását, a sárgatesthormon (progeszteron) nem megfelelően beállítva pedig évekkel később okozhat rákos daganatokat. Szakorvosi kivizsgálás mindenképpen szükséges, hogy a megfelelő hormontartalmú fogamzásgátló tablettát szedjük. A perimenopauza idején a hormonpótlásnak lehetnek előnyei is, azonban a vérrögök, szívroham és az agyvérzés kockázatát is felerősítik. Az egészséges életmód, a dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése mind segítik a hormonok szinten tartását.
Az illusztrációt Hegyesi Mátyás készítette.
Ha tetszett a cikk, a támogatásodat kérjük, szeretnénk saját podcast műsorokat indítani párkapcsolati és szexológiai témákban, továbbá saját videókat is szeretnénk készíteni, amiken keresztül a kérdéseidre is válaszolunk! Ezekhez a fejlesztésekhez kérjük a támogatásod, jelenleg mindenki ingyen dolgozik a magazinon, de a hosszú távú működésünkhöz a segítségedre van szükségünk. A támogatást az alábbi linken keresztül küldheted el úgy, hogy meghívod a szerzőt és minket jelképesen egy kávéra. Köszönjük az adományt!